Future Forces Exhibition & Forum 2024 v Praze bude největší ve své historii
V Praze se v rámci akcí FUTURE FORCES FORUM 2024 opět setká mezinárodní komunita z oblasti obrany a bezpečnosti. Letošní ročník tohoto mezinárodního projektu se uskuteční ve dnech 16. – 18. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA.
Programu se zúčastní prezident republiky, ministryně obrany, náčelník Generálního štábu AČR a zahraniční delegace z více než 60 zemí, zastoupené z úrovně ministrů obrany, náměstků ministrů, náčelníků generálních štábů, velitelů sil, velvyslanců či přidělenců obrany.
Odborná veřejnost, příslušníci ozbrojených, bezpečnostních a záchranných sborů, zástupci vládních institucí, státní správy a samosprávy, akademické obce, průmyslu, výzkumu a vývoje jsou srdečně zváni k účasti v programu zahrnujícím mezinárodní výstavu obranných a bezpečnostních technologií a odborné panely s vojensko-bezpečnostní tematikou.
Mezinárodní výstava
V šesti výstavních halách představí své produkty a služby přes 320 vystavovatelů z 35 zemí. Společnosti z Dánska, Francie, Indie, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny se zúčastní i v rámci národních pavilonů. Tematické sekce jsou umístěny v Cyber pavilonu, C2 (Command & Control) pavilonu, nebo v Inovačním pavilonu.
Mezi největší vystavovatele patří například průmyslová a technologická skupina Czechoslovak Group (Tatra Trucks, Excalibur Army, Tatra Defence Vehicle, MSM Group, Fiocchi Munizioni, Retia, Karbox a další), Vojenský technický ústav společně s francouzským výrobcem vojenských a speciálních vozidel ARQUUS, Glomex Military Supplies společně s kanadským výrobcem obrněných vozidel Roshel, BAE Systems, výrobce autonomních vrtulníků LIAZ, AERO Vodochody, LOM Praha, VOP CZ společně s Thales Australia prezentující obrněné vozidlo Bushmaster, nebo společnosti Pramacom, SIAMIDIS, GORE a Direct Action.
Široké portfolio ručních palných zbraní a příslušenství představí LUVO Firearms, CB SERVIS CENTRUM zastupující světoznámé výrobce Carl Walther, FN HERSTAL, Desert Tech, Lapua a RUAG, nebo CAIRO CZ zastupující americké výrobce BARRETT či Daniel Defense.
Napříč výstavou budou představeny nejnovější simulační a výcvikové technologie, letecká i pozemní technika, bezpilotní, bezosádkové a autonomní prostředky, ruční i těžké zbraně, osobní ochranné vybavení a taktická výstroj, systémy velení a řízení, komunikační prostředky, řešení kybernetické ochrany, prostředky pro speciální jednotky a mnoho dalšího. Ministerstvo obrany a Armáda ČR, Policie, Hasičský záchranný sbor, Celní správa a Vězeňská služba v rámci svých expozic představí nejnovější zavedenou výzbroj, výstroj a vybavení.
Součástí interaktivního programu jsou prezentace a živé ukázky vystavovatelů, taktický výcvikový prostor pro ozbrojené složky a speciální jednotky, ukázky dekontaminačních zařízení a polní medicíny, cvičná střelnice s neletálním střelivem UTM, Live Hacking Zóna, Cyber Escape Room, nebo třetí ročník středoškolské soutěže v robotice KYBERNOID 24, organizované Univerzitou obrany.
Zkušenosti z Ukrajiny
V této pro Ukrajinu stále těžké době se podařilo zajistit účast řady ukrajinských vystavovatelů, zástupců ozbrojených a bezpečnostních sborů, prvků krizového řízení a samosprávných celků se zkušenostmi jak z přímých bojů, tak z vojensko-civilní spolupráce, řešením krizových situací a obnovou zničené infrastruktury. Výměna cenných zkušeností bude probíhat nejen v rámci výstavy, ale také během odborného programu.
Odborné panely
Program kromě výstavy zahrnuje přes dvacet odborných panelů (konference, workshopy) a zasedání pracovních skupin NATO (NSPA Dismounted Soldier Equipment User Group; MCMedSB CBRN Medical; NAAG Joint Non-Lethal Weapons Capability Group).
Úvodní strategický panel se bude věnovat tématu multidoménových operací, budoucích konfliktů a operačnímu prostředí. Vystoupí na něm generál Philippe LAVIGNE (Supreme Allied Commander Transformation, NATO ACT), generálporučík Karel ŘEHKA (náčelník Generálního štábu AČR), generálmajor Andrus MERILO (náčelník Generálního štábu Estonských ozbrojených sil), armádní generál (v.v.) Jiří ŠEDIVÝ (bývalý náčelník Generálního štábu AČR), a Air Marshall (Ret.) Ian GALE (bývalý ředitel Joint Force Development, Strategic Command HQ, ministerstvo obrany Velké Británie).
Další odborné panely se věnují Kybernetické obraně a bezpečnosti; Systémům velení a řízení (C2); Systému řízení bojiště na úrovni sesednutých jednotek (Battlefield Management System); Disruptivním technologiím a inovacím; Výcviku pilotů a operátorů dronů; Vojenskému/krizovému zdravotnictví a CBRN; Boji proti kriminalitě, organizovanému zločinu a terorismu; Vnitřní bezpečnosti a odolnosti státu; Vesmírným technologiím; či již zmíněným poznatkům a zkušenostem z války na Ukrajině.
Účastníci z více než 60 zemí
Projektu FFF se tradičně účastní čelní představitelé vlády a Parlamentu České republiky, zástupci orgánů státní správy, samosprávy, mezinárodních organizací, ozbrojených a bezpečnostních sborů, vědeckovýzkumných center, univerzit a průmyslu. Letošní účast již potvrdily zahraniční delegace z více než 60 zemí.
Jednoduchý režim vstupu
Vstup je umožněn pouze odborné veřejnosti od 18 let. Odborná veřejnost se může registrovat zdarma na webových stránkách akce. Bližší informace o programu a registrační formulář pro odborné návštěvníky naleznete na www.FFF.global
Zdroj: FFF